Cviko 📹 úkol 4 📹 video

Adobe Spark

adobe

Smutně, ale nakonec přece, jsem použila Adobe Spark. Na první dobrou vypadá jako senza jednoduchý moderní nástroj, ale bojovali jsme třeba v následujícím: žádná možnost přechodů mezi snímky, maximálně 30 vteřin videa na jeden slide, maximálně spolkne tak tři minutky, pak se začíná načítat ROKY, také se mi videa různě sekala (v náhledech a ve střihu) a různě nahrávala po zastavení (takže některé střihy jsem dělala mnohokrát, aby aspoň trochu seděly), neztlumitelná hudba; osobně mám pak trauma z nemožnosti si vybrat font dle libosti, měnit jeho velikost nebo umístit na video prvek (což si myslím, že by asi mělo jít, ale třeba “ikonka” mi smazala video a nahrála jen sebe).

Clipchamp

champ.jpg
Jak vypadá Clipchamp?

Na druhou stranu jsem mimo to zkoušela ještě Clipchamp, který je v zásadě podobně jednoduchý na ovládání, ale nabízí mnoho pokročilejších funkcí. Třeba upravit odstín fotek (barvičky, kontrast), což mi krásně umožnilo sjedotit svoje normální docela denní sníkmy za světla a ty po dvaceti minutách proměn počasí tmavé :), tempo jednotlivých snímků, rozděluje snímky pohodlně, přechody fungují také hezky. Problémy se ale ukázaly také, bohužel po hodině/ách práce, protože při přidávání dalších prvků (třeba přilétávající klíčová slova na slide) se mi video pomátlo (těžko popsat jinak). Navíc při pokusném stažení tak v polovině práce jsem měla některé části zcela bezdůvodně němé.

<příklad, co bylo pěkné v Clipchamp [ano, je to screenrecording :D]>

Výsledky, zkušenosti?

Vzhledem k tomu, že jsem začala na Sparku, naštvaně se přesunulu na Clipchamp, nadšeně tam pracovala, zjistila, že tam video holt nedokončím/neuložím, vrátila se na Spark (pak mě napadlo Moovly, ale tam je, aspoň pro mě, práce zase na šíleně dlouho a připadalo mi nesmyslné na tom utopit další hodiny), nakonec Spark prostě vyhrál.

 

Další prima věcí by bylo i včas si vzpomenout na to, že počasí fakt nemusí přát a nenahrávat v polotmě. 🙂 (A na přední kameru, protože mluvit na tu kvalitnější, kde nevidím, co říkám -hah- a nemůžu video stopovat rychle, by bylo pro mě šílené).

U obou použitých programů mě překvapilo nesnadné tlumení hudby, nakonec jsem svůj podkladový song utlumila až v Audacity.

VIDEO ze Sparku

VIDEO ze Sparku projeté filtrem na Clipchampu pro aspoň částečné sjednocení barev apod. :)) (to stáhnout šlo!)

 

Script

FÁZE MLUVENÝ TEXT SCREEN
fáze nula   

– – –

 

– úvodní screen, začíná hudba a je vidět téma

představení sebe a tématu Dobrý den! Moje jméno je Hanka Matějková a ráda bych krátce představila digitální kompetence pro učitele.

 

 

– řečník

– nadpis

– podkladová hudba

 

evokace  

Co se vám vůbec vybaví, když se řekne digitální kompetence? Umět se přihlásit do e-mailu a vyřídit si pracovní komunikaci? Pohybovat se v univerzitním informačním systému a zadávat známky?

 

Stačí to, je to všechno? A proč je tedy podle výzkumů Evropské komise 40% Evropanů digitální negramotných?

 

 

– řečník

– obrázky související s příklady

– nějaký šokující pic s 40%?

– podkladová hudba

 

vyvrácení

 

Představa, že digitální kompetence směřují k pouhému mechanickému ovládání počítače, je mylná.

<červený kříž>

 

Digitální kompetence znamenají umět si poradit s technologiemi, respektive umět je využít pro zkvalitnění a zjednodušení svého života. Kompetence v pojetí publikací Evropské komise znamená kombinaci dovedností, znalostí a vhodného přístupu. Technologie jsou shrnujícím pojmem hardwarových řešení typu mobilní telefony nebo vybavení ve třídě, softwarových řešení – třeba aplikací, i digitálního obsahu – příkladem videa, obrázky, soubory.

 

 

– řečník

– podkladová hudba

– prvky (červený kříž, obrázky technologií)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kompetence | občan | framework

 

Evropská komise

<na screenu se objeví nápis>

vydává publikace různých sad digitálních kompetencí pro různé skupiny: základní dokument je pro občany, rozšiřující pak třeba pro spotřebitele nebo právě pro vzdělávatele.

 

Digitální kompetence pro vzdělávatele jsou charakterizovány v Digital Competence Framework for Educators (DigCompEdu)

<na screenu se objeví nápis>

 

Právě na jeho obsah a využití se podíváme dál.

 

 

– řečník

– podkladová hudba

– prvky (nápisy)

 

DigCompEdu | oblasti

 

 

U vzdělavatelů, tedy učitelů, lektorů, akademiků atd. se bavíme o třech hlavních oblastech, přičemž každá obsahuje ještě dílčí sekce.

 

 

– řečník

– podkladová hudba

– objevují se na obrazovce

 

 

DigCompEdu | I.

 

 

První oblastí jsou profesní kompetence. Zkuste se zamyslet nad následující otázkou. Jak využívám technologie pro komunikaci s kolegy a se studenty?

 

– řečník

– podkladová hudba

– objevují se na obrazovce

– pak se objevují otázky

 

 

DigCompEdu | II.

 

Druhá oblast se týká pedagogických kompetencí. Zahrnuje práci s digitálními zdroji, dále samotné, řekněme, učící řemeslo, diskutuje ale i podporu vzdělávaných, třeba i ve vztahu k inkluzi, a konečně hodnocení. Tady je na místě odpovědět si aspoň na následující:

 

Využívám technologie k tvorbě a sdílení výukových materiálů nebo zdrojů? Dovedu najít a vybrat správné zdroje, ať už pro mne či studenty?

 

 

– řečník

– podkladová hudba

– objevují se na obrazovce

– pak se objevují otázky

 

 

DigCompEdu | III.

 

Třetí oblast se týká vzdělávaného a jeho rozvoje digitálních kompetencí.

 

Vhodnými otázkami pro sebe sama mohou být: Vedu studenty k zodpovědnému působení v online prostředí? Může můj přístup k technologiím a má práce s nimi inspirovat studenta?

 

 

 

– řečník

– podkladová hudba

– objevují se na obrazovce

– pak se objevují otázky

 

 

k čemu to je dobré

 

Hlavní přidaná hodnota frameworku je jeho návodnost. Není nutné se znovu zamýšlet nad tím, jaké kompetence bych měla jako vzdělávatel zvažovat. Framework mi poskytne kostru, návod, ve kterém si sama postupně mohu určovat, kam směřovat. S respektem k Bloomově taxonomii se tak od levelu uvědomění A1 lehce dopracuji až na C2, tedy k inovaci.

 

 

– řečník

– podkladová hudba

– obrázek z frameworku s úrovněmi

 

závěr, shrnutí

 

Závěrem shrňme, že digitální kompetence patří mezi kýženou výbavu člověka 21. století, pro učitele začínají být ovšem výbavou zcela nezbytnou.

 

Zároveň se ale není čeho bát, hlavní je si určit dosažitelný cíl a nebát se zkoušet! Představený framework zafunguje jako výchozí i orientační bod, který nás kompetencemi zdařile provede.

 

 

– řečník

– podkladová hudba

 

 

závěr videa

 

Děkuji za pozornost.

 

Video vzniklo v předmětu Vzdělávací technologie na Kabinetu informačních studií a knihovnictví Masarykovy Univerzity v roce 2018.

 

 

– řečník

– podkladová hudba

 

 

 

 

 

7 thoughts on “Cviko 📹 úkol 4 📹 video

 1. Ahoj! Video se mi opravdu líbilo, je vidět, že jsi na něm nechala spoustu práce, Scénář je opravdu promyšlený, máš velmi přirozený projev a video je po obsahové stránce velmi zajímavé. Líbí se mi použití půlených snímků, lépe se mi tak ve videu orientovalo. Příjemný je také oční kontakt s divákem a celkově dobrá kvalita zvuku a podkrecová hudba, která do videa dobře zapadá.

  Like

  1. Díky moc za feedback. 🙂 S očním kontaktem hodně pomohl Spark a jeho limit třiceti vteřin 😀 protože jsem zvolila místo čtení prostě fakt zapamatování a přeříkání.

   Like

 2. Díky za skvělé video Hani :).
  Video mi přijde obsahově pěkně promyšlené. Na co bych si dávala pozor je emoce – nevím nakolik může být motivační, pokud se bude zrovna učitel cítit jako “negramotný”. Parádní jsou ve videu přechody i podkresová hudba. Také opravdu velmi oceňuji posun od jara a fandím s případnými dalšími videoprojekty 🙂
  Hanka

  Like

 3. Ahoj Hani 🙂
  Asi najlepšie spracované video aké som videla 🙂 Naozaj vidno koľko práce si si s tým dala a obdivujem ťa. Ja osobne som s tým bojovala tiež, a skoro som si vybila aj zuby 😄 Každopádne super 😉

  Like

 4. Ahoj,

  video máš moc pěkně zpracované, Tvůj projev je přirozený a dobře se poslouchá. Místy mi sice přijde Tvůj hlas mírně ztišený, ale možná se mi to jen zdálo. Velmi Tě obdivuji za práci, kterou jsi tomu dala, protože celkový efekt videa je úžasný :).

  Tomáš.

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s